Že iz nižjih razredov osnovnih šol poznamo globuse Sveta. Danes so nam na voljo celo v obliki svetilk in šilčkov. Na spletu nam ponujajo celo globuse kot lestence in izvirna darila...
Še vedno pa so izjeme (kar je tudi razumljivo) globusi posameznih držav. Zakaj bi sploh kdo naredil globus manjšega dela Zemlje, če je to skregano z realnostjo? Ozemlja držav se predstavljajo na kartah, ki so v ravnini, saj je navadno ukrivljenost površja na območju države zanemarljiva. Veliko bolj je območje popačeno, če ga prikažemo na npr. polovici krogle, saj v resnici zavzema le majhen del te krogle...
Pa vendar... Na takšnih globusih res ne moremo meriti razdalj ali kotov, so pa lahko dobra promocija. Kdo pa še ima svoj planet?? :)
Globus Slovenije je bil izdelan v okviru vaj na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani, smer geodezija, pri predmetu Kartografija 3. Postopek izdelave je bil kar zanimiv, kot zanimivost naj povem le, da je njegov nosilni medij namizna svetilka, tako da naš globus tudi sveti. :)
Takšen globus je zelo izvirno darilo in lep okras v domu, zato ga lahko brez zadržkov naročite pri meni! Zakaj pa si ne bi predtsvaljali, da je Slovenija TOP država in z velikoooooo morja? :)
Več v Geodetskem vestniku: http://www.geodetski-vestnik.com/55/1/gv55-1_103-110.pdf
Kot zanimivost - kako dejansko naredijo globuse:
Ni komentarjev:
Objavite komentar